Автор 20:06 Війна

30 років тому Україна підписала договір про нерозповсюдження ядерної зброї!

16 листопада 1994 року ВРУ ухвалила закон про приєднання до договору про нерозповсюдження ядерної зброї. У день ухвалення парламентом закону про ДНЯЗ лунало зовсім мало застережень щодо гарантій безпеки.

Голова УНА-УНСО, народний депутат Олег Вітович казав, про практично повну відсутність гарантій після приєднання до договору. “Що таке меморандум? Це декларація, яка практично ні до чого не зобов’язує” — говорив він.

Президент Леонід Кучма говорив про технічну неможливість утримувати ядерну зброю. Зокрема через відсутність полігонів для ядерних випробувань, а юридично вона знаходилася під оперативним управлінням Росії. Він наполягав, що збереження, а тим більше виробництво, ядерки передбачало залежність України від інших держав. Що ж до гарантій безпеки, то він відзначив, що вперше члени ядерного клубу підійшли до України як до держави.

Зрештою вже 5 грудня 1994 року закон про приєднання до ДНЯЗ, разом із Будапештським меморандумом, набрали чинності. Остаточно ж Україна втратила ядерну зброю 1 червня 1996 року, коли у Росію пішли останні ракети.

“В перші місяці незалежності України домінуючою була проблема ядерної зброї, і в Адміністрації у нас були різні думки щодо цього. Я і, напевно, Дік Чейні (на той момент міністр оборони) — я не хочу говорити за нього, але думаю, що, ймовірно, так — я не вважав, що це має бути визначальним питанням. Я фактично вітав розповсюдження ядерної зброї, тому що в мене не було жодних сумнівів, що будь-яка зброя, яка залишилася в Україні, не буде загрозою для США, і тому я був досить спокійний щодо того, як із нею поводитися”, — говорив у 1996 році генерал, радник президента США Джорджа Буша Брент Скоукрофт.

Читайте також:
▪️У Варшаві відбудуться важливі переговори про війну в Україні. Про це заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. За його словами, “все прискорюється”, тому наступного тижня він збере зустріч у форматі “Веймарський трикутник плюс”.

▪️Путін не бажає, щоб Курщина стала розмінною монетою у можливих переговорах, а також не хоче, щоб Росію змусили відмовитися від територій, які вона захопила в Україні після початку вторгнення. Про це пише “The Washington Post”.

Visited 18 times, 18 visit(s) today
Close Search Window